Laserowe usuwanie tatuażu to nowoczesny i skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych ozdób ze skóry. Dzięki zaawansowanej technologii pikosekundowej proces ten jest bardziej efektywny i mniej bolesny niż inne metody, takie jak chirurgiczne wycinanie tatuażu czy głębokie peelingi. Z artykułu dowiesz się, jak działa technologia pikosekundowa oraz jak przebiega proces usuwania tatuażu.
Magia lasera – jak działa technologia pikosekundowa na niechciane tatuaże?
Technologia pikosekundowa to najnowsze osiągnięcie w dziedzinie laserowego usuwania tatuaży, z którego korzystają m.in. specjaliści z Kliniki Ambroziak w Warszawie. W przeciwieństwie do starszych technologii, które działały w technologii nanosekundowej, lasery pikosekundowe emitują o wiele krótsze impulsy.
Podstawą działania technologii pikosekundowej jest mechanizm fotomechanicznego rozbicia pigmentu. Energia lasera jest absorbowana przez barwnik tatuażu, co powoduje jego rozpad na mikroskopijne elementy. Impulsy lasera pikosekundowego są tak krótkie, że energia skupia się na pigmencie, a nie na otaczającej go tkance. Rozbite cząsteczki tatuażu są następnie usuwane przez układ limfatyczny organizmu.
Technologia pikosekundowa jest skuteczna w usuwaniu tatuaży w różnych kolorach, w tym trudnych do usunięcia barwników, takich jak niebieski czy zielony. Dodatkowo zabieg jest bardziej komfortowym dla Pacjenta niż przy użyciu starszego typu laserów.
Laserowe usuwanie tatuażu – przebieg terapii
Przed rozpoczęciem laserowego usuwania tatuażu odbywa się konsultacja, podczas której specjalista ocenia stan skóry, wielkość i kolor tatuażu oraz dobiera odpowiednie parametry zabiegu. W niektórych przypadkach przed zastosowaniem lasera stosuje się krem miejscowo znieczulający, zwłaszcza gdy tatuaż jest duży, a sesja może długo potrwać. Procedura polega na przyłożeniu głowicy lasera do tatuażu i emisji impulsów świetlnych. Może towarzyszyć temu lekkie pieczenie lub mrowienie, jednak nowoczesne lasery pikosekundowe wyposażone są w systemy chłodzenia, które redukują dyskomfort. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości tatuażu i może wynosić od kilku minut do godziny.
Efekty i pielęgnacja po laserowym usuwaniu tatuażu
Liczba sesji potrzebnych do całkowitego usunięcia tatuażu zależy od takich czynników, jak wielkość i kolor tatuażu, głębokość pigmentu oraz reakcja skóry na działanie lasera. Zazwyczaj terapia składa się z 6–10 sesji, przeprowadzanych w odstępach 4–6 tygodni. W miarę postępu terapii tatuaż stopniowo blednie, a pigment jest coraz bardziej rozbijany i usuwany z organizmu. Po każdej sesji tatuaż staje się coraz bledszy. Na początku może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk skóry, które ustępują po kilku dniach. W trakcie terapii można zauważyć, że niektóre kolory zanikają szybciej niż inne, co jest związane z różnicami w absorpcji energii laserowej przez różne barwniki.
Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty i zminimalizować ryzyko powikłań, należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych dotyczących pielęgnacji skóry, które mogą obejmować:
- ochronę przeciwsłoneczną;
- nawilżanie skóry delikatnymi kremami i balsamami;
- unikanie drażniących kosmetyków;
- unikanie gorących kąpieli i sauny;
- stosowanie specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych;
- regularne wizyty kontrolne.
Jeśli interesują Cię nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej, odwiedź www.findbeauty.expert.com, aby uzyskać więcej informacji.
Treść promocyjna
Zobacz także: